Home / 铝电解电容器 / E32D251HPN153MED0U
E32D251HPN153MED0U
Chemi-Con
Product No:
E32D251HPN153MED0U
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 15000UF 20% 250V SCREW
Parameter Info
Mfr Chemi-Con
Series U32D
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 15000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.250" (31.75mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Active
Voltage - Rated 250 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 5.125" (130.18mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 20.82 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 27.6906 A @ 50 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 12.7mOhm @ 120Hz