Home / 铝电解电容器 / E32D251HPN472MCA5U
E32D251HPN472MCA5U
Chemi-Con
Product No:
E32D251HPN472MCA5U
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 250V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 4.7 mF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.874" (22.20mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 250 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max) 4.134" (105.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 8.49 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 11.9709 A @ 50 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 29mOhm @ 120Hz