Home / 铝电解电容器 / E32D500HPN393MAE3M
E32D500HPN393MAE3M
Chemi-Con
Product No:
E32D500HPN393MAE3M
Description:
CAP ALUM 39000UF 20% 50V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 39000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.500" (12.70mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max) 5.625" (142.88mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 20.56 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 23.0272 A @ 50 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 9.7mOhm @ 120Hz