Home / 铝电解电容器 / E32D630HPN104MEA5U
E32D630HPN104MEA5U
Chemi-Con
Product No:
E32D630HPN104MEA5U
Description:
CAP ALUM 100000UF 20% 63V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 100000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.250" (31.75mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Active
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 4.125" (104.78mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 34.67 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 38.8304 A @ 50 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 7.7mOhm @ 120Hz