Home / 铝电解电容器 / E36D101HPN103MC79M
E36D101HPN103MC79M
Chemi-Con
Product No:
E36D101HPN103MC79M
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 100V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 10000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.875" (22.22mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max) 3.125" (79.38mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 8.23 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 11.522 A @ 3 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 14.8mOhm @ 120Hz