Home / 铝电解电容器 / E36D101HPN402MC54U
E36D101HPN402MC54U
Chemi-Con
Product No:
E36D101HPN402MC54U
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 4000UF 20% 100V SCREW
Parameter Info
Mfr Chemi-Con
Series U36D
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 4000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.875" (22.22mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Active
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max) 2.125" (53.98mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C