Home / 铝电解电容器 / E36D101HPN563MED0U
E36D101HPN563MED0U
Chemi-Con
Product No:
E36D101HPN563MED0U
Description:
CAP ALUM 56000UF 20% 100V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 56000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 5.118" (130.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 19.42 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 27.188 A @ 3 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 6.6mOhm @ 120Hz