Home / 铝电解电容器 / E36D160HPN274MCB7U
E36D160HPN274MCB7U
Chemi-Con
Product No:
E36D160HPN274MCB7U
Description:
CAP ALUM 270000UF 20% 16V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 270000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.875" (22.22mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max) 4.625" (117.48mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 15.71 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 21.994 A @ 3 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 5.9mOhm @ 120Hz