Home / 铝电解电容器 / E36D161HPN222MC48U
E36D161HPN222MC48U
Chemi-Con
Product No:
E36D161HPN222MC48U
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 160V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 2200 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.875" (22.22mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 160 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max) 1.875" (47.63mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 3.86 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 5.404 A @ 3 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 80.9mOhm @ 120Hz