Home / 铝电解电容器 / E36D161HPN273MED0M
E36D161HPN273MED0M
Chemi-Con
Product No:
E36D161HPN273MED0M
Description:
CAP ALUM 27000UF 20% 160V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 27000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.250" (31.75mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 160 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 5.125" (130.18mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 25.17 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 35.238 A @ 3 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 10.3mOhm @ 120Hz