Home / 铝电解电容器 / E36D161LLN103MCB7Q
E36D161LLN103MCB7Q
Chemi-Con
Product No:
E36D161LLN103MCB7Q
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 160V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 10 mF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.874" (22.20mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 160 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max) 4.606" (117.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 11.71 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 16.394 A @ 3 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 18.4mOhm @ 120Hz