Home / 铝电解电容器 / E36D201HPN123MDB7M
E36D201HPN123MDB7M
Chemi-Con
Product No:
E36D201HPN123MDB7M
Description:
CAP ALUM 12000UF 20% 200V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 12000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.125" (28.58mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 200 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max) 4.625" (117.48mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 14.55 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 20.37 A @ 3 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 14.5mOhm @ 120Hz