Home / 铝电解电容器 / E36D250LPN403UC79U
E36D250LPN403UC79U
Chemi-Con
Product No:
E36D250LPN403UC79U
Description:
CAP ALUM 40000UF 25V SCREW
Ratings -
Tolerance -10%, +75%
Capacitance 40 mF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.874" (22.20mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max) 3.110" (79.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C