Home / 铝电解电容器 / E36D250LPN473TC79M
E36D250LPN473TC79M
Chemi-Con
Product No:
E36D250LPN473TC79M
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 47000UF 25V SCREW
Parameter Info
Mfr Chemi-Con
Series U36D
Package Bulk
Ratings -
Tolerance -10%, +50%
Capacitance 47000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.875" (22.22mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max) 3.125" (79.38mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C