Home / 铝电解电容器 / E36D251HLS472MD79M
E36D251HLS472MD79M
Chemi-Con
Product No:
E36D251HLS472MD79M
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 250V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 4700 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.125" (28.58mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 250 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max) 3.125" (79.38mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 7.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 10.78 A @ 3 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 31mOhm @ 120Hz