Home / 铝电解电容器 / E36D251HPS152MC54U
E36D251HPS152MC54U
Chemi-Con
Product No:
E36D251HPS152MC54U
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1500 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.875" (22.22mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 250 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max) 2.125" (53.98mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 3.34 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.676 A @ 3 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 87.9mOhm @ 120Hz