Home / 铝电解电容器 / E36D251LPN292TDA5N
E36D251LPN292TDA5N
Chemi-Con
Product No:
E36D251LPN292TDA5N
Description:
CAP ALUM 2900UF 250V SCREW
Ratings -
Tolerance -10%, +50%
Capacitance 2900 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.125" (28.58mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 250 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max) 4.125" (104.78mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C