Home / 铝电解电容器 / E36D301HPC901TCA5U
E36D301HPC901TCA5U
Chemi-Con
Product No:
E36D301HPC901TCA5U
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 900UF 300V SCREW
Parameter Info
Mfr Chemi-Con
Series U36D
Package Bulk
Ratings -
Tolerance -10%, +50%
Capacitance 900 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.874" (22.20mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Active
Voltage - Rated 300 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max) 4.134" (105.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C