Home / 铝电解电容器 / E36D350HLN104MC92U
E36D350HLN104MC92U
Chemi-Con
Product No:
E36D350HLN104MC92U
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 100000UF 20% 35V SCREW
Parameter Info
Mfr Chemi-Con
Series U36D
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 100 mF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.874" (22.20mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max) 3.622" (92.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 11.09 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 15.526 A @ 3 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 8mOhm @ 120Hz