Home / 铝电解电容器 / E36D350HPN124MD79M
E36D350HPN124MD79M
Chemi-Con
Product No:
E36D350HPN124MD79M
Description:
CAP ALUM 120000UF 20% 35V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 120000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.125" (28.58mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max) 3.125" (79.38mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 11.34 A @ 120 Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) 9.1mOhm @ 120Hz