Home / 铝电解电容器 / E36D350HPN224ME92M
E36D350HPN224ME92M
Chemi-Con
Product No:
E36D350HPN224ME92M
Description:
CAP ALUM 220000UF 20% 35V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 220000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.250" (31.75mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 3.125" (79.38mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 16.73 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 23.422 A @ 3 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 8.9mOhm @ 120Hz