Home / 铝电解电容器 / E36D350HPN403UD92M
E36D350HPN403UD92M
Chemi-Con
Product No:
E36D350HPN403UD92M
Description:
CAP ALUM 40000UF 35V SCREW
Ratings -
Tolerance -10%, +75%
Capacitance 40000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.125" (28.58mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max) 3.625" (92.08mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C