Home / 铝电解电容器 / E36D351HPN222MCA5U
E36D351HPN222MCA5U
Chemi-Con
Product No:
E36D351HPN222MCA5U
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 350V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 2200 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.875" (22.22mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 350 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max) 4.125" (104.78mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 6.04 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 8.456 A @ 3 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 82.5mOhm @ 120Hz