Home / 铝电解电容器 / E36D351HPN471MC48U
E36D351HPN471MC48U
Chemi-Con
Product No:
E36D351HPN471MC48U
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 350V SCREW
Parameter Info
Mfr Chemi-Con
Series U36D
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.875" (22.22mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Active
Voltage - Rated 350 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max) 1.875" (47.63mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.06 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.884 A @ 3 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 390mOhm @ 120Hz