Home / 铝电解电容器 / E36D3B1HPN561MC48M
E36D3B1HPN561MC48M
Chemi-Con
Product No:
E36D3B1HPN561MC48M
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 315V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 560 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.875" (22.22mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 315 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max) 1.875" (47.63mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.95 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.73 A @ 3 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 366mOhm @ 120Hz