Home / 铝电解电容器 / E36D400HPN292UA54U
E36D400HPN292UA54U
Chemi-Con
Product No:
E36D400HPN292UA54U
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 2900UF 40V SCREW
Parameter Info
Mfr Chemi-Con
Series U36D
Package Bulk
Ratings -
Tolerance -10%, +75%
Capacitance 2.9 mF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.500" (12.70mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Active
Voltage - Rated 40 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 2.126" (54.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C