Home / 铝电解电容器 / E36D401CSS472MEA5U
E36D401CSS472MEA5U
Chemi-Con
Product No:
E36D401CSS472MEA5U
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 400V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 4700 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.250" (31.75mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 4.125" (104.78mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 11.06 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 15.484 A @ 3 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 38.8mOhm @ 120Hz