Home / 铝电解电容器 / E36D451HPS472MED0U
E36D451HPS472MED0U
Chemi-Con
Product No:
E36D451HPS472MED0U
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 450V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 4700 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.250" (31.75mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 5.125" (130.18mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 12.13 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 16.982 A @ 3 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 55.7mOhm @ 120Hz