Home / 铝电解电容器 / E36D451LGC682MFD0U
E36D451LGC682MFD0U
Chemi-Con
Product No:
E36D451LGC682MFD0U
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW
Parameter Info
Mfr Chemi-Con
Series U36D
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 6800 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.250" (31.75mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.500" Dia (88.90mm)
Height - Seated (Max) 5.125" (130.18mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 10.28 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 14.392 A @ 3 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 47mOhm @ 120Hz