Home / 铝电解电容器 / E36D500HPN104MCE3U
E36D500HPN104MCE3U
Chemi-Con
Product No:
E36D500HPN104MCE3U
Description:
CAP ALUM 100000UF 20% 50V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 100000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.875" (22.22mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max) 5.625" (142.88mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 17.99 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 25.186 A @ 3 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 5.4mOhm @ 120Hz