Home / 铝电解电容器 / E36D500HPN123MA54U
E36D500HPN123MA54U
Chemi-Con
Product No:
E36D500HPN123MA54U
Description:
CAP ALUM 12000UF 20% 50V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 12000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.500" (12.70mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max) 2.402" (61.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 4.34 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 6.076 A @ 3 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 28.7mOhm @ 120Hz