Home / 铝电解电容器 / E36D500HPS293UC67U
E36D500HPS293UC67U
Chemi-Con
Product No:
E36D500HPS293UC67U
Description:
CAP ALUM 29000UF 50V SCREW
Ratings -
Tolerance -10%, +75%
Capacitance 29 mF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.874" (22.20mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis, Stud Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Active
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max) 2.677" (68.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C