Home / 铝电解电容器 / E36D501CPN472MFB7U
E36D501CPN472MFB7U
Chemi-Con
Product No:
E36D501CPN472MFB7U
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 500V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 4700 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Product Status Active
Voltage - Rated 500 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension -
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 6.62 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 9.268 A @ 3 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 109mOhm @ 120Hz