Home / 铝电解电容器 / E36D501HPN471MC67U
E36D501HPN471MC67U
Chemi-Con
Product No:
E36D501HPN471MC67U
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 500V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.875" (22.22mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 500 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max) 2.625" (66.68mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.76 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.464 A @ 3 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 817mOhm @ 120Hz