Home / 铝电解电容器 / E36D551HPN102MCE3U
E36D551HPN102MCE3U
Chemi-Con
Product No:
E36D551HPN102MCE3U
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 550V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.875" (22.22mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 550 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max) 5.625" (142.88mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 3.59 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 5.026 A @ 3 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 263mOhm @ 120Hz