Home / 铝电解电容器 / E36D630HPN472MA41U
E36D630HPN472MA41U
Chemi-Con
Product No:
E36D630HPN472MA41U
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 4700 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.500" (12.70mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max) 1.625" (41.28mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.99 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.186 A @ 3 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 52.8mOhm @ 120Hz