Home / 铝电解电容器 / E36D750CPN393QEB7U
E36D750CPN393QEB7U
Chemi-Con
Product No:
E36D750CPN393QEB7U
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 39000UF 75V SCREW
Parameter Info
Mfr Chemi-Con
Series U36D
Package Bulk
Ratings -
Tolerance -10%, +30%
Capacitance 39000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.250" (31.75mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Active
Voltage - Rated 75 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 4.625" (117.48mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C