Home / 铝电解电容器 / E36F351CPN153MFK0U
E36F351CPN153MFK0U
Chemi-Con
Product No:
E36F351CPN153MFK0U
Description:
CAP ALUM 15000UF 20% 350V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 15 mF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Active
Voltage - Rated 350 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.504" Dia (89.00mm)
Height - Seated (Max) 7.480" (190.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 38.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 53.5 A @ 3 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 7mOhm @ 120Hz