ERJ-P08J203V
Panasonic Electronic Components
Product No:
ERJ-P08J203V
Package:
1206
Batch:
Datasheet:
Description:
RES SMD 20K OHM 5% 2/3W 1206
Parameter Info
Mfr Panasonic Electronic Components
Series ERJ-P08
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Tolerance ±5%
Resistance 20 kOhms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.667W, 2/3W
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Base Product Number ERJ-P08
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 1206
Temperature Coefficient ±200ppm/°C