ERJ-P6WF5601V
Panasonic Electronic Components
Product No:
ERJ-P6WF5601V
Description:
RES SMD 5.6K OHM 1% 1/2W 0805
Tolerance ±1%
Resistance 5.6 kOhms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Product Status Not For New Designs
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Base Product Number ERJ-P6
Height - Seated (Max) 0.030" (0.75mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0805
Temperature Coefficient ±200ppm/°C