ESQ-107-33-G-D-014
Samtec Inc.
Product No:
ESQ-107-33-G-D-014
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN SOCKET 14POS 0.1 GOLD PCB
Parameter Info
Mfr Samtec Inc.
Style Board to Board
Series ESQ
Package Bulk
Features -
Termination Solder
Applications -
Contact Type Forked
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Connector Type Elevated Socket
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Voltage Rating 550VAC
Contact Material Phosphor Bronze
Insulation Color Black
Insulation Height 0.635" (16.13mm)
Ingress Protection -
Base Product Number ESQ-107
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions 14
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Gold
Contact Length - Post 0.090" (2.29mm)
Current Rating (Amps) 5.7A per Contact
Operating Temperature -55°C ~ 125°C