ESQ-111-33-S-T
Samtec Inc.
Product No:
ESQ-111-33-S-T
Description:
CONN SOCKET 33POS 0.1 GOLD PCB
Features -
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 3
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Voltage Rating 550VAC
Contact Material Phosphor Bronze
Insulation Color Black
Insulation Height 0.635" (16.13mm)
Ingress Protection -
Base Product Number ESQ-111
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions 33
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.090" (2.29mm)
Current Rating (Amps) 5.7A per Contact
Operating Temperature -55°C ~ 125°C