ESQ-113-39-L-T
Samtec Inc.
Product No:
ESQ-113-39-L-T
Description:
CONN SOCKET 39POS 0.1 GOLD PCB
Series ESQ
Package Bulk
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 3
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Voltage Rating 550VAC
Contact Material Phosphor Bronze
Insulation Color Black
Insulation Height 0.435" (11.05mm)
Ingress Protection -
Base Product Number ESQ-113
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions 39
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.480" (12.19mm)
Current Rating (Amps) 5.7A per Contact
Operating Temperature -55°C ~ 125°C