RCMT0817070BES03
Vishay Sfernice
Product No:
RCMT0817070BES03
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
SFERNICE FIXED RESISTORS
Parameter Info
Mfr Vishay Sfernice
Series RCMT
Package Bag
Features -
Tolerance ±0.1%
Resistance 1.707 kOhms
Composition Metal Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.252" Dia x 0.650" L (6.40mm x 16.50mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±25ppm/°C