RCMT101R000DES03
Vishay Sfernice
Product No:
RCMT101R000DES03
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
SFERNICE FIXED RESISTORS
Parameter Info
Mfr Vishay Sfernice
Series RCMT
Package Bag
Features -
Tolerance ±0.5%
Resistance 1 Ohms
Composition Metal Film
Failure Rate -
Power (Watts) 1W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.252" Dia x 0.760" L (6.40mm x 19.30mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±25ppm/°C