RCP0603B16R0JS6
Vishay Dale
Product No:
RCP0603B16R0JS6
Manufacturer:
Vishay Dale
Package:
0603
Batch:
Datasheet:
Description:
RES SMD 16 OHM 5% 1.5W 0603
Parameter Info
Mfr Vishay Dale
Series RCP
Package Tape & Reel (TR)
Features Moisture Resistant
Tolerance ±5%
Resistance 16 Ohms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 1.5W
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max) 0.023" (0.58mm)
Operating Temperature -65°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0603
Temperature Coefficient ±150ppm/°C