RCP0603B18R0GED
Vishay Dale
Product No:
RCP0603B18R0GED
Description:
RES SMD 18 OHM 2% 1.5W 0603
Features Moisture Resistant
Tolerance ±2%
Resistance 18 Ohms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 1.5W
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max) 0.023" (0.58mm)
Operating Temperature -65°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0603
Temperature Coefficient ±150ppm/°C