RCP1206B1K60JS6
Vishay Dale
Product No:
RCP1206B1K60JS6
Description:
RES SMD 1.6K OHM 5% 2.4W 1206
Features Moisture Resistant
Tolerance ±5%
Resistance 1.6 kOhms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 2.4W
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.122" L x 0.060" W (3.10mm x 1.52mm)
Height - Seated (Max) 0.025" (0.64mm)
Operating Temperature -65°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 1206
Temperature Coefficient ±150ppm/°C