RNCF1206DTE1K05
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RNCF1206DTE1K05
Description:
RES 1.05K OHM 0.5% 1/3W 1206
Features Automotive AEC-Q200
Tolerance ±0.5%
Resistance 1.05 kOhms
Composition Thin Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.333W, 1/3W
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Base Product Number RNCF1206D
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 1206
Temperature Coefficient ±25ppm/°C