RNCF1206TKY18K2
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RNCF1206TKY18K2
Description:
RES 18.2K OHM 0.01% 1/4W 1206
Features Automotive AEC-Q200
Tolerance ±0.01%
Resistance 18.2 kOhms
Composition Thin Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Base Product Number RNCF1206T
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 1206
Temperature Coefficient ±5ppm/°C